Bouřlivé provedení představuje konflikt témat z expozice zasazený v obměnách do vypjaté harmonie a pestré instrumentace.
V rámci koncertu zazní díla mezinárodně uznávaného skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu, který působil na Moravě v 18. století. Program je doplněn symfonií Es dur Dittersova přítele, kolgy a dómského kapelníka, Josepha Puschmanna, jež často Dittersova díla uváděl v Olomouci ve světových premiérách.
Pořadatelem projektu je spolek Kulturní Morava z.s., partnery jsou Studio Volantes, z.s. a Musica figuralis.
Karl Ditters von Dittersdorf (1739–1799): Symfonie D dur - KreD 39
Vivace–Andante–Menuetto–Finale. Presto
Symfonie d moll
Andante–Allegro vivace–Menuetto–Presto ma non troppo
Joseph Puschmann (1738–1794): Symfonie Es dur
Allegro molto–Adagio ma un poco andante–Menuetto–Finale. Allegro ma un poco presto
Materiál použitý k Symfonii D dur KreD 39 se dochoval v hudebním fondu Pruské národní knihovny. Skladba vznikla nejpozději roku 1773, kdy byla uvedena v tištěném hudebním katalogu vydavatelství Breitkopf. Pro značnou oblibu se s ní hojně setkáváme ve sbírkách po celé Evropě. Čtyřvětá symfonie s menuetem je instrumentována ve slavnostním módu s využitím dvojice klarin a tympánů v krajních větách a menuetu.
Dobový opis symfonie d moll z konce 70. let 18. století se dochoval v hudební sbírce benediktinského kláštera v Lambachu. Skladba je pozoruhodná nejen po formální stránce ale také co se týče tóninového plánu. Symfonie je uvedena pomalou první větou, která by mohla plnit funkci pomalé introdukce. Vzhledem k jejímu objemnému rozsahu ji však můžeme považovat za regulerní pomalou větu zasazenou do fantazijní formy. Jedná se o tragicky laděnou dramatickou větu, kde se střídají kontrastní forte úseky s vypjatou harmonií a lyrickými frázemi nad konsonantní hormonií.
umělecký vedoucí: Marek Čermák
koncertní mistr: Vojtěch Zajíc
2x hoboje
fagot
2x přirozené lesní rohy
2x barokní trubky
tympány
6x housle
2x viola
2x violoncello
kontrabas
cembalo
listopad 2024
Polsko, Německo, Rakousko